Pacientu gaidīšanas laiku uzņemšanas nodaļā nosaka prioritātes līmenis

Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļās valstī ieviesta vienota pieņemšanas sistēma, nosakot pacientam kādu no pieciem prioritātes līmeņiem atkarībā no viņa veselības stāvokļa smaguma. Pacientam noteiktā prioritāte nozīmēs to, cik minūšu laikā tiks sniegta palīdzība.

Palīdzības sniegšana un ārstēšanas prioritāte ir tiem pacientiem, kuru veselībai un dzīvībai ir vislielākie draudi. Savukārt pacientiem, kuru veselības stāvoklis ir nosacīti stabils un dzīvībai briesmas nedraud, izmeklējumus un speciālistu palīdzību var nākties gaidīt ilgāk. Kuldīgas slimnīcas uzņemšanas nodaļā maksimālais gaidīšanas laiks zemākai prioritātei ir četras stundas, kuru laikā pacientam tiks nodrošināta pilnvērtīga medicīniskā palīdzība.

Gaidīšanas laiks pēc PRIORITĀTES NOTEIKŠANAS, ņemot vērā pacienta veselības stāvokli, tam seko pacienta novērtēšana, novērošana, izmeklēšana un ārstēšana.

Ne
kavējoties jāuzsāk dzīvības glābšana. Dzīvība reālās briesmās, nepieciešama reanimācija vai mākslīga plaušu ventilācija. Vienlaikus tiek vērtēts pacienta stāvoklis un veiktas ārstnieciskās darbības ar ārsta anesteziologa – reanimatologa un citu speciālistu piesaisti:

• Sirdsdarbības/Elpošanas apstāšanas
  • Bezsamaņa
  • Masīva asiņošana, t.sk. iekšēja asiņošana
  • Politrauma
  • Smaga saindēšanās
  • Smags šoka stāvoklis, t.sk. anafilakse.

Dzīvībai bīstams stāvoklis.
Gadījumi, kad nesniedzot neatliekamo medicīnisko palīdzību, var rasties dzīvībai bīstami apdraudējumi vai traucējumi:

• Akūts miokarda infarkts
  • Insults
  • Akūti sirds ritma traucējumi
  • Smakšana
  • Smagas traumas un/ vai asiņošana
  • Smagi apdegumi

Dzīvība nav apdraudēta, iespējam sarežģījumi.
Potenciāli draudi dzīvībai, kad pacienta stāvoklis pasliktinās un var radīt nopietnas sekas veselībai.

• Krampji
  • Sāpes vēderā
  • Galvas traumas ar īslaicīgu samaņas zudumu
  • Hemodinamiski stabilie pacienti ar trulām traumām, lūzumiem, nekritisko asiņošanu u.c.

Dzīvības nav apdraudēta.
Akūta saslimšana vai hroniskas saslimšanas paasinājums bez dzīvības apdraudējuma un ar mazu dzīvībai bīstamu sarežģījumu attīstības risku.

• Ķermeņa temperatūra virs 38 grādiem
  • Augsts asinsspiediens
  • Caureja/ vemšana
  • Ekstremitāšu traumas
  • Hronisko muguras sāpju paasinājums u.c.

Nav nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Pacientam var piedāvāt maksas konsultāciju un izmeklējumus pēc maksas pakalpojumu cenrāža.

• Sūdzības, kas nav saistītas ar strauju veselības pasliktināšanos
  • Vairākas dienas iepriekš iegūta trauma
  • Ambulatori veikto izmeklējumu rezultātu izskaidrojums
  • Pārsiešana u.c.

Triāžas kārtību Veselības ministrija ieviesusi ārstniecības iestādēs, kuras atbilst 5., 4. vai 3. ārstniecības iestāžu līmenim, lai nodrošinātu vienotu pieeju medicīniskās palīdzības saņemšanā uzņemšanas nodaļās nonākušiem pacientiem, nodrošinātu veselības aprūpes savlaicīgumu un pieejamību, sniegtu palīdzību pacientiem ar smagāku veselības stāvokli, kā arī primāri novirzītu resursus. Triāžas sistēma valstī ieviesta no šā gada 1. jūlija.

«  Novembris 2019  »